Για 2 ημέρες, 130 μαθητές από 4 συνεργαζόμενα σχολεία του δικτύου La Salle (Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλινών, Εκπαιδευτήρια "SAINT PAUL" Πειραιά, Κολέγιο «ΔΕΛΑΣΑΛ» Θεσσαλονίκης, Εκπαιδευτήρια Δελασάλ Σύρου) ανέλαβαν δράση στο θεσμικό κάλεσμα της 4ης Συνάντησης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα, στο θέατρο της Σχολής της Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών. Το φως της ελπίδας δεν σβήνει ποτέ, όταν νέοι και νέες ερευνούν, προβληματίζονται, διαπραγματεύονται, συνδιαλέγονται και δημιουργούν για ένα καλύτερο αύριο, για την ειρήνη και τη δημοκρατία στην Ευρώπη και στον κόσμο. Μαθητές της Α΄Λυκείου του Κολεγίου «ΔΕΛΑΣΑΛ» υπερασπιζόμενοι με τόλμη και δύναμη τα επιχειρήματά τους διακρίθηκαν για το ήθος τους και την ποιότητα της σκέψης τους.Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας και ειδικότερα στις μαθήτριες Κλαίρη Ζ., Αθηνά Ω. και Μελίνα Τ. για την πρώτη θέση στις πολυμελείς επιτροπές που συμμετείχαν. Με το βραβείο του μελλοντικού διπλωμάτη διακρίθηκαν οι μαθητές Σοφία Α. και Μιχάλης Χ., ενώ ιδιαίτερα τιμητική ήταν και η εύφημος μνεία που απέσπασαν οι μαθητές Ανέστης Λ., Άννα Β., Ζοζεφίνα Π., Εύα Χ. και Φωτεινή Χ.
Ελληνογαλλικό Κολέγιο
"ΔΕΛΑΣΑΛ"
Τ.Θ. 6,57010 Πεύκα
Θεσσαλονίκη
Τηλ: 2310 633333
Fax: 2310 673348
email: info@delasalle.gr