Την Τετάρτη, 15 Μαΐου, σύσσωμο το εκπαιδευτικό προσωπικό του Κολεγίου «ΔΕΛΑΣΑΛ» συμμετείχε σε επιμορφωτική ημερίδα, με τίτλο «Σύγχρονη ματιά της Παιδαγωγικής Επιστήμης». Αφορμή στάθηκε η 15η Μαΐου ως ημέρα μνήμης του Ιδρυτή των λασαλιανών σχολείων Ιωάννη-Βαπτιστή Δελασάλ.
Στο πρώτο μέρος αυτής της συνάντησης, οι επιμορφωτές μας έριξαν άπλετο φως στην παιδαγωγική προσέγγιση που είναι επικεντρωμένη στο κοινοτικό πνεύμα των σχολείων μας, τόσο σε θεωρητικό, όσο και σε βιωματικό επίπεδο, μέσω παρουσιάσεων και εκπαιδευτικού παιχνιδιού.
Στο δεύτερο μέρος, παρουσιάστηκαν και αναλύθηκαν οι διαφορετικοί τύποι ευφυΐας, με σκοπό την ανάδειξη και ενίσχυση των διαφορετικών χαρακτηριστικών των μαθητών και μαθητριών μας. Αφού χωριστήκαμε σε ομάδες, δημιουργήσαμε και επεξεργαστήκαμε σενάρια διδασκαλίας προσαρμοσμένα στα διαφορετικά είδη ευφυΐας και κληθήκαμε να προτείνουμε εκπαιδευτικές δραστηριότητες με επίκεντρο τη βελτίωση της παιδαγωγικής διαδικασίας.
Ευχόμαστε να συνεχίσουμε τη λασαλιανή και εκπαιδευτική μας αποστολή, όλοι μαζί και από κοινού, με το ίδιο αίσθημα ευθύνης και αγάπης. Χρόνια πολλά, «ΔΕΛΑΣΑΛ»!